PR3000F02R3-111W245L-T.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PR3000F02R3-111W245L-T |
| Manufacturer | PRC Tech LLC |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 3000 F |
| Tolerance | 0%, +30% |
| Voltage - Rated | 4 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | SMD (SMT) Tabs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 9.646" L x 4.370" W (245.00mm x 111.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.091" (2.30mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 65°C |
The following parts include "PR3000F02R3-111W245L-T" in Silicon Labs PR3000F02R3-111W245L-T.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.