Nexperia USA Inc. PNS40010ER,115
Part No.:
PNS40010ER,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123W
Shipping
PNS40010ER,115 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-123W
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
1.8 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
20pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)