Nexperia USA Inc. PMEG3005AEV,115
Part No.:
PMEG3005AEV,115
Package:
SOT-563, SOT-666
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOT666
Shipping
PMEG3005AEV,115 Information
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
430 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
70pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package:
SOT-666
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C