Nexperia USA Inc. PMEG150G10ELR-QX
Part No.:
PMEG150G10ELR-QX
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE GEN PURP 150V 1A SOD123W
Shipping
PMEG150G10ELR-QX Information
Package/Case:
SOD-123W
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
15 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 nA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
34pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
175°C