Nexperia USA Inc. PMEG120G30ELP-QX
Part No.:
PMEG120G30ELP-QX
Package:
SOD-128
Description:
DIODE GP 120V 3A SOD128/CFP5
Shipping
PMEG120G30ELP-QX Information
Package/Case:
SOD-128
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiGe (Silicon Germanium)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
11 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 nA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
103pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-128/CFP5
Operating Temperature - Junction:
175°C