Nexperia USA Inc. PMEG100T050ELPE-QZ
Part No.:
PMEG100T050ELPE-QZ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A CFP15B
Shipping
PMEG100T050ELPE-QZ Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
810 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
410pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
CFP15B
Operating Temperature - Junction:
175°C