Vishay Dale Thin Film PLT0805Z2522LBTS
Part No.:
PLT0805Z2522LBTS
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 25.2KOHM 0.01% 1/4W 0805
Shipping
PLT0805Z2522LBTS Information
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Series:
PLT
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
25.2 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.84mm)