Vishay Dale Thin Film PLT0603Z5361LBTS
Part No.:
PLT0603Z5361LBTS
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES SMD 5.36K OHM 0.15W 0603
Shipping
PLT0603Z5361LBTS Information
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Series:
PLT
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
5.36 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.15W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.51mm)