Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PICOGLF10W12V120VR |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC, 120VAC |
| AC Outlets | 2 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-20R |
| Connector - Voltage Input | Terminals, Power Cord |
| Power - Output Continuous | 1000 W |
| Power - Output Surge | 3 kW |
| Remote Capability | Yes |
| Region Utilized | North America |
| Size | 15.50" L x 8.74" W x 7.10" H (393.7mm x 222.0mm x 180.3mm) |
| Features | - |
The following parts include "PICOGLF10W12V120VR" in Silicon Labs PICOGLF10W12V120VR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.