Vishay Sfernice P0805Y41R2BNTD
Part No.:
P0805Y41R2BNTD
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
SFERNICE THIN FILMS
Shipping
P0805Y41R2BNTD Information
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
P
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
41.2 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.63mm)