Pletronics, Inc OLA5011-100.0M
Part No.:
OLA5011-100.0M
Manufacturer:
Pletronics, Inc
Category:
Oscillators
Package:
5-DIP Module
Description:
PLETRONICS OLA5 SERIES IS AN OVE
Shipping
OLA5011-100.0M Information
Manufacturer:
Pletronics, Inc
Series:
OLA5
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
OCXO
Frequency:
100 MHz
Function:
Low-G Sensitivity
Output:
Sine Wave
Voltage - Supply:
12V
Frequency Stability:
±0.2ppm
Absolute Pull Range (APR):
±2.5ppm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
350mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)