onsemi NTSB30100S-1G
Part No.:
NTSB30100S-1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A I2PAK
Shipping
NTSB30100S-1G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-262 (I2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C