onsemi NRVTSA3100ET3G
Part No.:
NRVTSA3100ET3G
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMA
Shipping
NRVTSA3100ET3G Information
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
995 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
14.3pF @ 100V, 1MHz
Supplier Device Package:
SMA
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C