onsemi NRVTS8120EMFST3G
Part No.:
NRVTS8120EMFST3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 8A 5DFN
Shipping
NRVTS8120EMFST3G Information
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 120 V
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C