Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MXC 270C1-EB-10 |
| Manufacturer | Helix Semiconductors |
| Series | MxC® 200 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 12V |
| Voltage - Input | - |
| Regulator Topology | 48V |
| Frequency - Switching | - |
| Contents | - |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | 2D-024-010A, 2I-048-010A |
The following parts include "MXC 270C1-EB-10" in Silicon Labs MXC 270C1-EB-10.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.