Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. MWSA0605S-8R2MT
Part No.:
MWSA0605S-8R2MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 8.2UH 5.5A 48MOHM SMD
Shipping
MWSA0605S-8R2MT Information
Manufacturer:
Series:
MWSA-S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
48mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)