TE Connectivity Passive Product MSC60103KT
Part No.:
MSC60103KT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
FIXED IND 10MH 24MA 137 OHM TH
Shipping
MSC60103KT Information
Manufacturer:
Series:
MSC60, Sigma Inductors
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
24 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
137Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
470kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)