KYOCERA AVX MR065E564ZAA
Part No.:
MR065E564ZAA
Description:
CAP CER 0.56UF 50V Z5U RADIAL
Shipping
MR065E564ZAA Information
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)