KYOCERA AVX MR055E104ZAA
Part No.:
MR055E104ZAA
Description:
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Shipping
MR055E104ZAA Information
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)