KYOCERA AVX MR041E104ZAA
Part No.:
MR041E104ZAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL
Shipping
MR041E104ZAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)