Gowanda Electronics MLP22-182L
Part No.:
MLP22-182L
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
MOLDED AXL UNSHIELDED INDUCTOR
Shipping
MLP22-182L Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
MLP22
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.82 A
Current - Saturation (Isat):
1.82A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
119mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm)