KYOCERA AVX MC066D105KAA
Part No.:
MC066D105KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X5R AXIAL
Shipping
MC066D105KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.052" Square x 0.098" L (1.32mm x 2.50mm)