KYOCERA AVX MC04YC153KAA
Part No.:
MC04YC153KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.015UF 16V X7R AXIAL
Shipping
MC04YC153KAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.043" Square x 0.075" L (1.10mm x 1.90mm)