SMC Diode Solutions MBR8100DJF
Part No.:
MBR8100DJF
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
8-PowerVDFN
Description:
100V, 8A, PDFNWB56-8L, DIODE SCH
Shipping
MBR8100DJF Information
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
248pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package:
8-PDFNWB (5x6)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C