onsemi MBR3100RL
Part No.:
MBR3100RL
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A AXIAL
Shipping
MBR3100RL Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Axial
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C