Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MBC2596HV-01 |
| Manufacturer | TAEJIN |
| Series | - |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 1.25V ~ 35V |
| Voltage - Input | 3A |
| Regulator Topology | 4V ~ 55V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | 150kHz |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | LM2596HV |
The following parts include "MBC2596HV-01" in Silicon Labs MBC2596HV-01.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.