Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225716102E3
Part No.:
MAL225716102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL225716102E3 Information
Series:
257 PRM-SI
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
210mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.69 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.166 A @ 10 kHz
Impedance:
170 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)