Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215889472E3
Part No.:
MAL215889472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
MAL215889472E3 Information
Series:
158 PUL-SI
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
78mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.29 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
73 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)