Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210657103E3
Part No.:
MAL210657103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 40V SCREW CHAS
Shipping
MAL210657103E3 Information
Series:
106 PED-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
23mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
16 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.319" (109.70mm)