Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210246222E3
Part No.:
MAL210246222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Shipping
MAL210246222E3 Information
Series:
102 PHR-ST
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
60mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
40 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):
4.358" (110.70mm)