Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209527391E3
Part No.:
MAL209527391E3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL209527391E3 Information
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
253mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
148 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)