Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209423182E3
Part No.:
MAL209423182E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
MAL209423182E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
094 PME-SI
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
70 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)