Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205956331E3
Part No.:
MAL205956331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL205956331E3 Information
Series:
059 PLL-SI
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
620mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.25 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
510 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)