Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205017153E3
Part No.:
MAL205017153E3
Description:
CAP ALUM 15000UF 40V SOLDER LUG
Shipping
MAL205017153E3 Information
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
25mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
20 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.835" (72.00mm)