Vishay Dale Thin Film M55342E09B249ART3
Part No.:
M55342E09B249ART3
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES SMD 249 OHM 0.1% 1W 2512
Shipping
M55342E09B249ART3 Information
Series:
Military, MIL-PRF-55342, RM2512
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Resistance:
249 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.84mm)
Failure Rate:
R (0.01%)