Nichicon LNY2W821MSEFBB
Part No.:
LNY2W821MSEFBB
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SCREW CH
Shipping
LNY2W821MSEFBB Information
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
6.86 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
2.480" (63.00mm)