Nichicon LNT2E681MSEN
Part No.:
LNT2E681MSEN
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SCREW CH
Shipping
LNT2E681MSEN Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.68 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.268" (83.00mm)