Taiyo Yuden LMF105B7102KVHF
Part No.:
LMF105B7102KVHF
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402
Shipping
LMF105B7102KVHF Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)