Murata Electronics LLL153C70E105ME21D
Part No.:
LLL153C70E105ME21D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1UF 2.5V X7S 0204
Shipping
LLL153C70E105ME21D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LLL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0204 (0510 Metric)
Size / Dimension:
0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.014" (0.35mm)