Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LGA20C-EVAL-KIT |
| Manufacturer | ARTESYN / Advanced Energy |
| Series | LGAC |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 0.59V ~ 5.1V |
| Voltage - Input | 20A |
| Regulator Topology | 4.5V ~ 14V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | 800kHz |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | LGA20C |
The following parts include "LGA20C-EVAL-KIT" in Silicon Labs LGA20C-EVAL-KIT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.