LCP5-3.00-22.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | LCP5-3.00-22 |
| Manufacturer | Amgis, LLC |
| Series | LCP |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Parallel | 22 µH |
| Inductance - Connected In Series | 88 µH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating - Parallel | 3 A |
| Current Rating - Series | 1.5 A |
| Current Saturation - Parallel | - |
| Current Saturation - Series | - |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 38mOhm |
| DC Resistance (DCR) - Series | 152mOhm |
| Shielding | Unshielded |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
| Height | 0.358" (9.10mm) |
The following parts include "LCP5-3.00-22" in Silicon Labs LCP5-3.00-22.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.