LCP5-2.04-47.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | LCP5-2.04-47 |
| Manufacturer | Talema Group LLC |
| Series | LCP |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Parallel | 47 µH |
| Inductance - Connected In Series | 188 µH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating - Parallel | 2.04 A |
| Current Rating - Series | 1.02 A |
| Current Saturation - Parallel | - |
| Current Saturation - Series | - |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 72mOhm |
| DC Resistance (DCR) - Series | 288mOhm |
| Shielding | Unshielded |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Height | 0.358" (9.10mm) |
The following parts include "LCP5-2.04-47" in Silicon Labs LCP5-2.04-47.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.