Taiyo Yuden JMK107BJ475KAHT
Part No.:
JMK107BJ475KAHT
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Shipping
JMK107BJ475KAHT Information
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)