Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | IRF9395MTRPBF |
| Manufacturer | International Rectifier |
| Series | DirectFET™ |
| Package/Case | DirectFET™ Isometric MC |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 P-Channel (Dual) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Ta), 75A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7mOhm @ 14A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.4V @ 50µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 64nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3241pF @ 15V |
| Power - Max | 2.1W (Ta), 57W (Tc) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DirectFET™ Isometric MC |
The following parts include "IRF9395MTRPBF" in Silicon Labs IRF9395MTRPBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.