Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | IRF6802SDTRPBF |
| Manufacturer | International Rectifier |
| Series | DirectFET™ |
| Package/Case | DirectFET™ Isometric SA |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Ta), 57A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.2mOhm @ 16A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.1V @ 35µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 13nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1350pF @ 13V |
| Power - Max | 1.7W (Ta), 21W (Tc) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DirectFET™ Isometric SA |
The following parts include "IRF6802SDTRPBF" in Silicon Labs IRF6802SDTRPBF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.