Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HW320 |
| Manufacturer | NTE Electronics, Inc |
| Series | HW320 |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Resistance | 20 kOhms |
| Tolerance | ±2% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.148" Dia x 0.355" L (3.76mm x 9.02mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "HW320" in Silicon Labs HW320.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.