Stackpole Electronics Inc HVCB1206BTE100M
Part No.:
HVCB1206BTE100M
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 100M OHM 0.1% 1/3W 1206
Shipping
HVCB1206BTE100M Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
HVC
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)