AIC tech Inc. HU2W821MCAS7WPEC
Part No.:
HU2W821MCAS7WPEC
Manufacturer:
AIC tech Inc.
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
HU2W821MCAS7WPEC Information
Manufacturer:
AIC tech Inc.
Package/Case:
Series:
HU
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)