Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HS130F |
| Manufacturer | CAP-XX Ltd Supercapacitors |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 2.4 F |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 2.75 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Termination | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 1.535" L x 0.669" W (39.00mm x 17.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "HS130F" in Silicon Labs HS130F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.