Eaton - Electronics Division HC8LP-220-R
Part No.:
HC8LP-220-R
Description:
FIXED IND 22UH 2.8A 149 MOHM SMD
Shipping
HC8LP-220-R Information
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
DC Resistance (DCR):
149mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.429" L x 0.409" W (10.90mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)